Zostajesz Mamą. Nagle twoje życie się zmienia, ktoś nowy nadaje mu sens. Masz inne priorytety w życiu, ale nadal chcesz być aktywna zawodowo. Stoisz na rozstaju dróg i szukasz nowych sposobów na zawodowe “ja”. Jest to trudny moment. Dopada Cię zwątpienie i frustracja. Wtedy potrzeba Ci odwagi i kierunku, aby ruszyć z miejsca we własną stronę. Poznaj 6 kroków, które ułatwią ci znalezienie pomysłu na nową pracę. Pracę zgodną z twoim naturalnym potencjałem.
6 kroków do pracy zgodnej z Tobą
Zacznijmy od tego co nazywam pracą. Pracą jest każda aktywność zarobkowa. Nie ma znaczenia, czy chcesz założyć własną firmę i szukasz pomysłu, co mogłabyś robić. Czy chcesz się przekwalifikować i znaleść nowe zajęcie pracując na umowę. Może szukasz pracy w innym charakterze niż dotychczas? Interesuję cię praca w niepełnym wymiarze godzin? Może praca zajmowała ci cały dzień? Teraz chcesz pracować 8 godzin i koniec. Jest wiele możliwości. Ważne, żeby twoja nowa aktywność zawodowa była zgodna z twoimi wartościami, wykorzystywała twój naturalny potencjał i pasowała do stylu życia. Jest to skuteczny sposób na szukanie nowej pracy, zarówno dla chcących założyć własny biznes, jak i zmienić pracę na etacie. Kroki opisane poniżej umożliwiają znalezienie pomysłu na siebie niezależnie od sytuacji, lecz zawsze w zgodzie ze sobą. Przejdźmy więc do konkretów. Oto lista 6 kroków, które przybliżą Cię do wymarzonej pracy.
Krok 1 – poznaj siebie
To pierwszy ważny krok. Jest kluczowy bo, żeby wiedzieć co chcesz robić, gdzie i jak, trzeba znać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Mianowicie:
- Jakie są moje wartości? Odpowiedź sobie na pytanie, co tak na prawdę jest dla ciebie ważne? Te odpowiedzi będą determinowały kilka czynników np. czas pracy. Jeśli jesteś młodą mamą, dla ciebie dużą wartością może być rodzina lub autentyczne relacje z najbliższymi. W związku, z tym będziesz chciała mieć na nie czas. Co za tym idzie, nie będziesz zainteresowana pracą od rana do wieczora lub zmianami nocnymi. Ponieważ chcesz mieć czas dla dziecka.
- Określ swoje mocne strony i talenty. Zastanów się, co lubisz robić? Co sprawia ci radość? Kiedy czujesz satysfakcję z wykonanej czynności? Popatrz szeroko, wszystko co przyjdzie ci do głowy jest ważne. Nie ma znaczenia czy czynność jest związana z pracą, czy z życiem codziennym. Czy chodzi o robienie na szydełku, prowadzenie auta czy negocjacje z trudnym klientem. Ważne, żebyś zwróciła uwagę, jak się wtedy czujesz. Czynności, które sprawiają ci radość i dodają energii, to twoje mocne strony.
Krok 2 – jak podejmujesz decyzje
W kroku drugim zastanów się, czym kierujesz się przy podejmowaniu decyzji. Czy płyną one z ciebie, z twoich przekonań o świecie i własnych potrzeb? Czy może wpływ na twoje decyzje mają podszepty sąsiadki, „pani” w telewizji lub innych członków otoczenia. Sprawdź czy twoje decyzje są suwerenne. Określ, w jaki sposób działasz. W jakim stanie jesteś obecnie i jak on wpływa na twoje decyzje. Dlaczego warto to zrobić? Ponieważ będziesz wiedziała, czy w momencie dokonywania wyboru nie jesteś pod żadną presją, która mogłaby cię poprowadzić na manowce. Wiedza o tym, że dokonując zmian w życiu robisz to w zgodzie z własnymi potrzebami upewni cię, że zmierzasz we właściwym kierunku.
Krok 3 – co cię blokuje w działaniu
Często zdarza się, że chcemy czegoś lecz coś nas powstrzymuje i nie robimy tego. Bądź robimy to bez przekonania, powoli bez wiary w sukces. Ograniczenia, z jakimi się borykamy mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Zewnętrzne to zazwyczaj ktoś nam bliski, kto nie wierzy w nasz pomysł, tym samym podcinając nam skrzydła. Wewnętrzne to nasz własny brak wiary w powodzenie. Podszepty krytyka wewnętrznego mogą być destrukcyjne. Myśli typu „czy dam radę”, „czy się uda”, „czy się do tego nadaję”. Nie wnoszą nic dobrego, jak tylko spowolnienie działań. W kilku zdaniach ciężko opisać, co wtedy robić. Natomiast mogę zaproponować proste ćwiczenie, które może pomóc. W tym celu użyjemy wyobraźni. Wyobraź sobie, że budzisz się rano, otwierasz oczy i dostałaś dar. Daję ci pewność. Daję ci 100% pewność, że twój pomysł wypali. Wiesz, że to będzie sukces. Dzięki temu będziesz żyła, tak jak chcesz. Mając 100% pewność, jak się wtedy czujesz? Jak działasz? Czy dalej powoli? Czy szybko chciałabyś wdrożyć pomysł w życie i zarabiać pieniądze? Co robisz?
Krok 4 – wszystko co umiesz
Podczas naszego życia uczymy się wielu rzeczy. Większość z nas nigdy się nie zastanawiała, ile mamy umiejętności. Proponuję chwilę z kartką. Wypisz wszystkie rzeczy, których się nauczyłaś. Nie ma znaczenia w jakim stopniu. Zapisz na kartce wszystko co przyjdzie ci do głowy. Począwszy od szkoły a skończywszy na dniu obecnym. Teraz zastanów się, które z tych czynności sprawiają ci radość. Pomyśl czy można na nich budować pomysł na siebie.
Krok 5 – środowisko pracy
Mówiąc mniej tajemniczo, w jakich warunkach lubisz pracować. Nasza osobowość przejawia się również w otoczeniu zawodowym, które będzie dawało nam satysfakcję. Pod hasłem otoczenie zawodowe kryje się charakter pracy oraz ludzie tworzący to miejsce pracy. Twoja satysfakcja z pracy w dużej mierze zależy od stopnia dopasowania twojej osobowości do otoczenia zawodowego. Przykładowo będą osoby lubiące pracować w kontakcie z innymi, którym praca indywidualna w domu nie da satysfakcji.
Krok 6 – puzzle i strategia
Wszystkie powyższe kroki tworzą, jak puzzle obrazek. Złożenie wszystkich elementów w całość da efekt końcowy – pomysł na siebie zgodny z tobą i wykorzystujący naturalne predyspozycje. Oczywiście warto pamiętać również o zaplanowaniu wdrożenia w życie swojego pomysłu. Zmianę łatwiej zacząć, kiedy mamy wyznaczone kilka prostych kroków, od których zaczniemy.
Kilka słów na koniec
Nie jest łatwe w kilku zdaniach opisanie wszystkich elementów układanki. To jedynie próba zasygnalizowania skutecznego sposobu działania. Sposobu poszukiwania nowej pracy. Drogowskaz pokazujący właściwy kierunek. Dlatego jeśli masz pytania zachęcam do kontaktu. Radości z poznawania siebie :).
Renata