fbpx
pomysł na siebie

Jak znaleźć pomysł na siebie?

Zostałaś Mamą i cały Twój świat się zmienił. Zmianie uległo też Twoje nastawienie do pracy. Nie chcesz wracać do starej pracy, chcesz mięć więcej czasu dla malucha. Szukasz pomysłu na nową aktywność zawodową, ale ciągle nic…Przeczytaj artykuł o tym, jak znaleźć pomysł na siebie. Ruszyć z miejsca i dopasować pracę do Twojego życia, a nie odwrotnie.

Jestem Mamą

Kiedy zostajesz Mamą cały twój system wartości się zmienia. Miłość, którą odczuwasz jest bezwarunkowa. To zupełnie nowy rodzaj miłości, inny niż uczucia do partnera, rodziców czy rodzeństwa. Pomimo całego zmęczenia i codziennego wysiłku, cieszy Cię każda nowa rzecz, której uczy się twój bobas. Chcesz patrzeć, jak rośnie twoja pociecha i aktywnie w tym uczestniczyć. Nie chcesz oddać dziecka do placówki o 8:00 rano i odebrać przed 18:00. Chcesz żyć na swój własny sposób. Korpoludek, którym byłaś do niedawna znika. Traci sens.

Chcesz dalej być aktywna zawodowo. Rozwijać się, tylko nie kosztem dziecka lub dzieci. Chcesz iść do przodu i być niezależna, ale już na własnych zasadach. Myślisz, jak zorganizować życie, tak żeby być z dzieckiem i pracować. Równowaga między życiem prywatnym i zawodowym staje się kluczowa.

Pierwszą trudnością, jaką napotykasz na nowej drodze jest pytanie „tylko, co tu robić”? Czym mogłabym się zająć? W czym jestem dobra, co umiem? Szukasz pomysłu na siebie i nic Cię nie przekonuje. Nic nie możesz wymyślić. Co wtedy?

Pomysł na siebie

Często w takiej chwili szukamy inspiracji w otaczającym nas świecie. Patrzymy co robią nasze koleżanki, znajome. Świat opowiada nam historie o dziewczynach, które założyły własne firmy. Czytasz kolejną listę „35 pomysłów na biznes dla Mam” i nic do Ciebie nie przemawia. Zaczynasz się niecierpliwić. Powoli ogarnia Cię frustracja. Wiesz, że macierzyński czy wychowawczy w końcu się kończą.

Nie jest to zły sposób poszukiwań. Można powiedzieć, że jest to naturalne zachowanie. Jak zawsze będą osoby, dla których to podejście się sprawdzi i te którym nic nie wniesie. Co jednak zrobić, kiedy nie przynosi pożądanych rezultatów? Jak znaleść pomysł na siebie?

Szukanie pracy, która odmieni Twoje życie

Skuteczną metodą szukania pomysłu na nową aktywność zawodową jest wgląd w siebie. Jest to sprawdzony sposób. Polega on na szeroko zakrojonej pracy nad sobą. Zanim wyruszysz na podbój świata, dowiedź się kim jesteś i co umiesz. Ta metoda daje 86% szans na sukces. Inaczej mówiąc, na każde 100 osób szukających nowej pracy lub chcących zmienić bieg kariery zawodowej, które ją zastosowały, osiemdziesięciu sześciu osobom udał się to.

Dlaczego ten sposób jest, tak skuteczny? Ponieważ bazuje na wykorzystaniu naszego indywidualnego potencjału. Budowaniu na twoich talentach i mocnych stronach. Wszystko to przy uwzględnieniu systemu wartości i preferencji środowiskowych pracy. Poznajesz siebie i to w sobie odkrywasz pomysł na nową zawodową siebie. Taki właśnie powinien być kierunek działań. Twoim celem nie powinna być zmiana samej siebie i poszukiwanie nowych zdolności czy sił. Zamiast tego lepiej uwolnić potencjał, który od zawsze w tobie tkwi. Obudzić swoją największą siłę – Moc osobistą.

Mocne strony decydują o naszej wielkości

Najwięcej możesz się nauczyć, czy rozwinąć w tym, co stanowi twoje silne strony. To one są gwarancją sukcesu podejmowanych działań. Poświęcając tyle samo pracy na rozwój w obszarach, w których jesteśmy słabsze nigdy nie osiągniemy tyle, ile pracując nad mocnymi stronami. Dlaczego tak jest? Wynika to z procesów zachodzących w naszym organizmie. Gdy uczymy się czegoś, w naszym mózgu wytwarzają się nowe połączenia. Trudno jest wytworzyć nowe synapsy, w obszarach mózgu gdzie jest ich mało. Wymaga to większej pracy. Natura szybciej wykorzysta te drogi, którymi już dysponuje. Mówiąc wprost łatwiej jest utworzyć połączenia neuronów w cześci mózgu, gdzie jest już gęsta sieć połączeń. Dlatego to właśnie mocne strony decydują o naszej wielkości.

Oczywiście mamy taki odruch, że kiedy słyszymy „poznaj siebie, a poznasz pomysł”, myślimy przecież dużo wiem o sobie. Lecz czy to zawsze prawda? Czy nie łatwiej przychodzą nam do głowy obszary do rozwoju, zamiast mocne strony?

Od czego zacząć szukanie pomysłu na siebie?

Czasem odpowiedź, której długo szukamy jest w nas samych. To właśnie jest tajemnica skutecznego szukania pomysłu na siebie. Przyjrzyj się sobie. Zastanów się co lubisz robić, w czym jesteś dobra? Co sprawia Ci radość? To na pewno będzie krok, który przybliży Cię do znalezienia pomysłu na nowe zawodowe „ja”. Owocnych rozmyślań :).

Aktywuj Moc,

Renata

Udostępnij ten wpis: