fbpx
praca marzeń

Kim jestem? – pierwszy krok do pracy marzeń

Ten tekst, to odpowiedź dlaczego na pozór proste pytanie „Kim jestem?” jest tak ważne w znalezieniu pracy dającej satysfakcję. Pracy będącej źródłem radości a nie przymusem, o którym myślisz ze strachem. To prosta recepta na pierwszy krok we własnym kierunku.

Kim jestem?

To na pozór proste pytanie, nastręcza nam jednak trudności przy odpowiedzi. Wymaga od nas chwili refleksji i zastanowienia nad sobą. Mało, kto jest w stanie z marszu na nie odpowiedzieć. Chyba, że będzie to odpowiedz powierzchowna.

Na co dzień nie stawiamy sobie takich pytań. Nie myślimy o tym, żyjemy dniem codziennym. Uważna analiza naszego życia osobistego i zawodowego najczęściej następuje w jakiejś sytuacji kryzysowej lub … momencie dużej zmiany. Bez wątpienia dużą zmianą w życiu są narodziny dziecka. Zmieniamy swoje wartości i chcemy mieć czas dla naszych pociech. To powoduje poczucie, że stara praca nie pasuje do naszego nowego życia. Zaczynamy szukać nowy rozwiązań.

Ten moment różni się od dotychczasowych sposobów, jakimi poszukiwałaś pracy. Teraz szukasz nowego pomysłu na zawodowe „Ja”, w taki sposób aby pracę dopasować do nowego życia, a nie życie podporządkować pracy.

Dlaczego pytanie „kim jestem” jest pierwszym krokiem do pracy marzeń?

To kluczowe pytanie, ponieważ daje odpowiedzi na kilka fundamentalnych zagadnień. Typu:

  • Co jest dla mnie w życiu ważne?
  • Czego chcę, a czego nie chcę?
  • Co lubię robić, co daje mi radość, a co nie?
  • Jakie są moje mocne strony i talenty?
  • W czym jestem dobra, a w czym nie?
  • W jakiego typu pracy będę czuła się dobrze?
  • Co daje mi satysfakcję?
  • Co mnie motywuje, a co nie?

Znając odpowiedzi na powyższe pytania, możemy zacząć dopasowywać formę pracy do konkretnej osoby a nie odwrotnie. Punktem wyjścia jesteś Ty i to czego Ty chcesz od życia. Twoje pragnienia, twoje marzenia i twój sposób na życie. Chodzi o to, aby określić, co Ty możesz dać światu. Świat jest pełen ludzi, którzy myślą przez cały tydzień „kiedy w końcu będzie weekend”. Nie poszerzaj ich grona, żyj tak, jak chcesz.

Ten sposób poszukiwania pomysłu na siebie, czy mówiąc inaczej nowego rodzaju pracy różni się od przeglądania ogłoszeń w internecie. Daje możliwość budowania swojego życia zawodowego w zgodzie ze sobą i pod siebie. Zwiększając szansę na powodzenie przedsięwzięcia.

Co spakować w tą podróż?

Moje Drogie, wyruszamy. Ruszamy w podróż „Ku Pracy Marzeń”. Pojawia się podstawowe pytanie „co spakować”, czyli od czego zacząć? Tu rady wprawionych podróżników, jak zwykle okazują się skuteczne. Radzą oni, żeby przed wyruszeniem w jakąkolwiek drogę ułożyć wszystkie rzeczy, które chcemy zabrać na dwóch stertach. Na jednej położyć wszystkie ubrania i przedmioty, a na drugiej wszystkie pieniądze. Po czym ostatecznie spakować połowę rzecz i ubrań, a wziąć dwa razy więcej pieniędzy.

Takie same zasady przydadzą ci się podczas poszukiwania pomysłu na siebie. Będziesz w niej potrzebowała tylko połowy danych na temat rynku, a za to dwu krotność wiedzy o sobie. To jest gwarancja sukcesu.

„Większość osób poszukujących pracy marzeń ponosi porażkę nie dlatego, że w niewystarczającym stopniu poznały rynek pracy, a dlatego że w niewystarczającym stopniu znają same siebie”– Dick Bolles.

Kto szuka pracy w sposób konwencjonalny, ma mniejsze szanse na znalezienie pracy marzeń. Aby sobie taką pracę zapewnić, trzeba dobrze poznać samą siebie. Dlatego zacznij już dziś od kompletowania teczki „O mnie”. Odpowiedz na pytanie „kim jestem” i zrób pierwszy krok ku pracy marzeń :).

Aktywuj Moc,

Renata

Udostępnij ten wpis: