jak znaleźć pracę

Jak znaleźć pracę, która dodaje skrzydeł?

Chcesz znaleźć zajęcie, która pozwoli ci łączyć czas dla rodziny i rozwój osobisty, jednocześnie dając poczucie spełnienia? Jak to osiągnąć? Oprzyj budowanie ścieżki zawodowej na swoich mocnych stronach. Tylko czy na pewno wiesz, w czym jesteś dobra? Z kolei to, w czym jesteś dobra zawsze jest twoją mocną stroną? Przeczytaj tekst a dowiesz się, jak określić swoje mocne strony i wykorzystać je do budowania nowej drogi zawodowej.

Pytanie „jakie są twoje mocne strony?”

Od 13 lat pracuję, jako manager w firmach, które są liderami brany farmaceutycznej. W tym okresie miałam przyjemność wielokrotnie rekrutować nowych pracowników. Podczas rozmów kwalifikacyjnych zawsze zadaje jedno ze znanych pytań rekrutacyjnych. „Jakie są Pani/Pana mocne strony?” Jednocześnie zachęcam rozmówcę do pochwalenia się nimi. Podczas całej swojej pracy zawodowej nie spotkałam ani jednej osoby, która nie odpowiedziałaby na to pytanie ogólnikowo np. „umiejętność pracy z ludźmi”, czy „skuteczność w działaniu”. Czemu uważam te odpowiedzi za ogólnikowe? Omówmy przykład odpowiedzi „umiejętność pracy z ludźmi”. Po pierwsze, nikt nie precyzuje, z jakimi ludźmi umie pracować, czy to są klienci, czy na przykład osoby ze zespołu. Po drugie, o jaki charakter pracy chodzi, czy o współpracę z członkami z zespołu, czy o umiejętność budowania relacji z klientem etc. Opcji w tym przypadku może być kilka. Brak konkretów pokazuje, że sami nie mamy wiedzy w czym, tak naprawdę jesteśmy dobrzy. Nie wiemy, czym warto się chwalić i co ważniejsze wykorzystywać do budowania swojej ścieżki zawodowej.

Jeśli jesteś na etapie szukania dla siebie nowej drogi zawodowej. Mogą pojawić się dylematy, w czym tak naprawdę jestem dobra? Bazować na swoich dotychczasowych umiejętnościach, czy zacząć robić coś, czego nigdy wcześniej nie robiłam? Z drugiej strony, jeśli nie mam doświadczenia w danej dziedzinie, to czy może to być moja mocna strona w przyszłości? Czy na niej budować pomysł na siebie? Rozjaśnianie powyższych tematów zacznijmy od tego, jak rozpoznać swoje mocne strony.

4 oznaki mocnej strony

Mocne strony to rzeczy, które robisz niemal zawsze bardzo dobrze. Każda mocna strona składa się z trzech składowych. Talentu, doświadczenia i wiedzy. Więcej na ten temat dowiedziesz się w artykule: „Talenty i mocne strony – jakie w Tobie drzemią?” Teraz skoncentrujemy się na tym, jak rozpoznać swoje mocne strony.

Sukces

Pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy, myśląc o mocnych stronach jest sukces. Czyli uważamy za mocne strony działania, w których odnosimy sukcesy. To oczywiście dobry trop. Tylko, czy zawsze tak jest? Czasem dobrze wykonujesz czynności, które nie dodają ci energii. Doceniają cię za nie w pracy i/lub w życiu prywatnym. Natomiast gdyby robił je ktoś inny, nie płakałabyś za tymi zadaniami. Czy to są twoje mocne strony? Nie. Twoje mocne strony to, coś więcej niż to, w czym jesteś dobra. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Instynkt

Mocne strony to czynności, które chcesz wykonywać, coś cię do nich pcha. Nawet jeśli są to rzeczy, w których na razie nie jesteś zbyt dobra, chcesz je robić. Możesz nawet denerwować się przed ich wykonaniem, ale i tak instynktownie dążysz do robienia ich.

Obrazując to swoim przykładem, moją mocną stroną jest prowadzenie prezentacji. To nie oznacza, że nigdy przed wystąpieniem się nie denerwuje. Denerwuje się, czasem nawet zaczynam za szybko mówić z tego powodu, ale i tak chcę to robić kolejny raz :).

Rozwój

Kolejnym elementem układanki jest rozwój. Podłożem mocnych stron jest gęsta sieć synaps w mózgu. Natura lubi korzystać ze struktur, które posiada, zamiast budować nowe drogi. Dlatego w tych obszarach nauczysz się najwięcej, będziesz miała najwięcej nowych pomysłów i najlepiej je wykorzystasz. Trudność polega tylko na tym, że nie zajrzymy do głowy, żeby zobaczyć gdzie, mamy najwięcej neuronów. Jak określić gdzie nasz mózg zbudował gęstą sieć autostrad?

Popatrz na swoje odczucia w trakcie wykonywania danego zadania. Co czujesz gdy, wykonujesz czynność, która jest twoją mocną stroną? Przede wszystkim czujesz, że sprawia ci przyjemność. Koncentracja przychodzi sama, czasem tracisz poczucie czasu robiąc ją. Jest to dla ciebie interesujące i wzbudza twoją dociekliwość. Chcesz o tym czytać i dowiadywać się coraz więcej. Innymi słowy, chcesz się w tej dziedzinie rozwijać. Odczuwasz radość, realizując się.

Potrzeby

Ostatnim markerem mocnej strony są potrzeby. Każdy z markerów określa nasze samopoczucie w różnym momencie wykonywania danej czynności. Instynkt mówi nam, jak czujemy się przed wykonaniem danej czynności. Rozwój daje nam informacje, co czujemy w trakcie jej wykonywania, a potrzeby informują nas, jak czujemy się po jej zakończeniu.

Jeśli wykonamy czynność, która jest naszą mocną stroną czujemy się silne i spełnione. Czujemy satysfakcję, ale to coś więcej niż zwykłe zadowolenie z dobrze wykonanej pracy. To poczucie autentycznego osiągnięcia. Oczywiście to nie zmienia faktu, że możemy być po tej pracy fizycznie zmęczone.

Kiedy podsumujemy wszystkie cztery składowe, to otrzymamy prosty przepis na rozpoznanie swoich mocnych stron. Zawierając go w jednym zdaniu, brzmi następująco:

„Twoimi silnymi stronami są te działania, które sprawiają, że czujesz się silny – Marcus Buckingham

Nowa droga zawodowa

Wracając do wątku szukania nowej drogi zawodowej i rozważań wyboru ścieżki życiowej. Czy iść utartą drogą, czy wybrać się w nieznane? Odpowiedź jest prosta. Jeśli chcesz być naprawdę dobra w tym, co robisz i czerpać z tego satysfakcję, idź własną drogą. Każda z tych dróg jest dobra. Przyjrzyj się swoim działaniom, poznaj i określ swoje mocne strony, a wtedy skuteczność i wyróżnienie pojawi się automatycznie. Nie będzie miało znaczenia, czy są to dla ciebie nowe umiejętności, czy już dobrze znane. Zawsze w przypadku nowych zadań będziesz miała umiejętności transferowe, czyli pozwalające korzystać z poprzednich doświadczeń. Jeśli chcesz poznać przyszłość i wiedzieć, w których dziedzinach będziesz najbardziej skuteczna w długim okresie, w jakich czynnościach możesz najbardziej się rozwinąć i najwięcej osiągnąć, to opisany tu sposób poznania mocnych stron jest dla ciebie. To ty, najlepiej wiesz co czujesz wykonując daną rzecz. Twoja perspektywa zawsze będzie najlepsza. Zaufaj sobie.

Chcę dodać do całości jeszcze jedną ważną rzecz. Powiem to jasno. Nic nie przychodzi samo. Nawet kiedy posiadamy ogromny talent, to bez pracy nad nim nie osiągniemy sukcesu. Jesteśmy najlepsze w działaniach, które najwięcej ćwiczymy.

Wracając do opisanego powyżej sposobu określenia mocnych stron, w praktyce działa on, jak perpetuum mobile. Instynkt cię przyciąga, rozwój utrzymuje koncentrację, a potrzeby sprawiają, że czujesz się wspaniale, co znowu napędza instynkt. Dzięki temu coraz lepiej i lepiej wykonujesz daną czynność. Stajesz się coraz lepsza w tym, co robisz. Tak to działa. Po drodze są oczywiście jeszcze pot, krew i łzy. Jak to w życiu.

Aktywuj Moc,

Renata

Udostępnij ten wpis: