talenty mocne strpny

Talenty i mocne strony – jakie w Tobie drzemią?

Jakie są moje talenty? W czym jestem dobra? Zastanawiasz się nad odpowiedzią na te pytania. Chcesz na nich budować pomysł na zawodowe „Ja”, znaleźć nową drogę rozwoju zawodowego. To bardzo dobry kierunek działania. Poznaj różnicę między talentem a mocną stroną i dzięki temu świadomie je kształtuj. Odkryj swoje talenty i wykorzystaj potencjał, który od zawsze w Tobie tkwi.

Talenty i mocne strony – czym są?

Zacznijmy od uporządkowania pojęć, jakie przeplatają się we wstępie. To pozwoli nam dobrze się rozumieć i w dalszej części aktywnie pracować nad talentami i mocnymi stronami. Są tu dwa terminy – talenty i mocne strony. Weźmy na tapetę talenty. Czym tak naprawdę są talenty, co określamy ich mianem?

Talent to wrodzona umiejętność, łatwego przyswajania wiedzy w danej dziedzinie, połączona z umiejętnością skutecznego stosowania jej w praktyce. Słowem tym określamy predyspozycje człowieka w danym kierunku.

Czym zatem jest mocna strona?

Mocna strona to talent, nad którym pracowałaś. Oznacza to, że jest to twoja naturalna predyspozycja do wykonywania danej czynności, ale wsparta pracą nad sobą. To trening, który sprawił, że dany talent stał się mocną stroną. Na ten trening składa się nabyta wiedza, praktyczne umiejętności, jak również doświadczenie. Pod pojęciem doświadczenie rozumiem wykonywanie danej czynności. Dzięki temu doskonalisz ją.

Czy można przeżyć życie z wielkim talentem, o którym nigdy nie dowie się świat?

Tak. Obecny system edukacji nie jest nastawiony na rozwój naszych naturalnych predyspozycji i nie ujawnia naszych talentów. Konsekwencją tego jest często niewykorzystany potencjał danej osoby.

Czy już rozumiecie, czemu tak się dzieje?

Skoro mocna strona to talent, nad którym ktoś pracował, rozwijał go. Po prostu z niego korzystał. To jasnym staje się, że skoro nie wykorzystujesz, nie używasz danego talentu, to nie wiesz, że go masz. Nie mając wiedzy, w czym możesz być dobra, stąpasz po drogach kariery zawodowej nieco po omacku. Kierując się tam, gdzie poniosą cię okoliczności. Tym sposobem, możesz nigdy nie dowiedzieć się, o talentach w Tobie drzemiących. Co zrobić by tak się nie stało? Od czego zacząć, aby w życiu korzystać ze swoich naturalnych zasobów?

Jak samej rozpocząć poszukiwanie swoich talentów?

Każdy moment w życiu jest dobry na pracę nad sobą. Tym bardziej na poznanie swoich mocnych stron i talentów. Ponieważ ta wiedza przydatna ci się przez całe dalsze życie.

Od czego zacząć? Przypomnij sobie, jakąś zabawę lub coś, co w dzieciństwie bardzo lubiłaś robić. To wcale może nie być takie proste i oczywiste. Mnie to nastręczało wiele trudności. Na początku miałam pustkę w głowie i nie mogłam sobie nic przypomnieć. Potem w końcu pewnego dnia przypomniało mi się, jak na podwórku bawiliśmy się w cyrk. Moją rolą było witanie widzów i zapowiadanie „artystów”. Wtedy zrozumiałam. Mam talent do prowadzenia wystąpień publicznych, wszelkiego typu prezentacji. Jak zaczęłam to analizować, to uzmysłowiłam sobie, że zawsze to lubiłam robić. Sprawiało mi to dużo radości. Zawsze też przychodziło mi to bez trudu. Byłam w tym dobra. Potem kiedy z biegiem lat uczyłam się, jak prowadzić prezentację szybko stawałam się w tym coraz lepsza.

Podaję swój przykład, żebyś łatwiej mogła zrozumieć, o co chodzi. Nasze talenty manifestują się już w dzieciństwie. Wtedy najłatwiej nam je dostrzec. Ponieważ obraz tego, co lubimy robić lub nie lubimy, jest jasny. W dzieciństwie wiedziałyśmy, co lubimy robić, nawet gdy brakowało nam słów, żeby to wyrazić. Ważne jest w tym to, że ta wiedza płynie z nas samych, a nie jest narzucona nam przez otoczenie. Dlatego warto się nad tym zastanowić. Chodź tak, jak pisałam nie zawsze od razu odpowiedź wpada do głowy. Kiedy już sobie to przypomnisz, uzmysłowisz sobie, że będzie to czynność w której od początku byłaś dobra. Jest to, taka umiejętność, która daje ci radość. Satysfakcję. Jeśli ją rozwijasz to przychodzi ci to łatwo. Widzisz efekty swojej pracy i stajesz się w tym coraz lepsza.

Poszukaj w pamięci takich ulubionych zabaw z dzieciństwa, a staną się one drogowskazem do drzemiących w Tobie talentów. Jakie były twoje pierwsze, naturalne niewymuszone upodobania? Jakie zabawy, zajęcia, gry sprawiały ci przyjemność? Co uwielbiałaś wtedy robić? Odpowiedz na powyższe pytania. To prosta metoda na odkrycie swoich talentów, ale bardzo skuteczna.

Podziel się w komentarzach, jak ci idzie odkrywanie talentów. Co przypomniałaś sobie z dzieciństwa?

Aktywuj Moc,

Renata

P.S. Jeśli podobał ci się artykuł zalajkuj ;).

Udostępnij ten wpis: