Zadajesz sobie to pytanie? Przeczytaj tekst i zobacz, jak wiele masz możliwości zmiany pracy po macierzyńskim. Poznaj skuteczną metodę poszukiwania pomysłu na siebie, gwarantującą znalezienie nowej aktywności zawodowej, zgodnej z twoim potencjałem. Żyj i pracuj, tak jak chcesz!
Zmiana pracy po macierzyńskim
Wszyscy wiemy, że pojawienie się na świecie nowego człowieka, zmienia życie jego rodziców. Jednak dopóki, tego nie doświadczymy na własnej skórze, nie zdajemy sobie sprawy, że aż tak bardzo. Kiedy podczas urlopu macierzyńskiego, próbujesz się odnaleźć w tej nowej rzeczywistości, często pojawia się pytanie o pracę. Zaczynasz myśleć, że stara praca nie pasuje do twojego nowego życia. Dlatego zaczynasz szukać nowych dróg. To dobry moment, aby zastanowić się, jak chcesz żyć i ruszyć z miejsca we własną stronę. W końcu twoje życie uległo diametralnej zmianie :).
Czy pytanie, co po macierzyńskim odbija się echem w Twojej głowie? Masz obawy, jak połączyć bycie Mamą i pracę zawodową. To normalne. Mnie również to gnębiło, po urodzeniu syna. Nie chciałam pracować, tak jak wcześniej. Chciałam mieć czas dla dziecka. Patrzeć, jak rośnie i aktywnie uczestniczyć w jego rozwoju. Dlatego szukałam dla siebie nowych możliwości aktywności zawodowej. Chciałam być aktywna zawodowo i mieć czas dla mojej pociechy. Sama przeszłam przez tą drogę, dlatego poniżej znajdziesz sprawdzone metody, które pomogą ci zmienić pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
Tak wiele dróg do wyboru
Zanim przejdziemy do przeglądu możliwych do wyboru wariantów. Poruszmy jeszcze jeden ważny temat. Przerwa w pracy, powoduje poczucie bycia „gorszym” pracownikiem. Doświadczyłam tego na własnej skórze i widziałam u niejednej z nas. Dziewczyny często mówią, że czują się mniej wartościowe, jako pracownik. Od razu, chcę ci ten pomysł wybić z głowy. To nie prawda. Znam wiele kobiet, które po macierzyńskim zaczęły pracę zgodnie ze swoim potencjałem i czują się spełnione zawodowo i jako Mamy. Moment, w którym teraz jesteś w życiu, jest przełomowy. Masz dużą motywację, aby żyć w zgodzie ze sobą. Szukać własnej drogi. Wykorzystaj ten moment, nie zmarnuj tej energii. Dzięki zmianom, na jakie się otwierasz, możesz sprawić, że będziesz miała poczucie, że robisz to, co lubisz i w czym jesteś dobra. Twoja praca jest potrzebna i ważna, a jednocześnie, że nie tracisz nic z życia rodzinnego. Dlatego otwórz głowę, na wszystkie możliwości i popatrz, która z dróg może ci odpowiadać. Poniżej diagram pokazujący szanse, jakie stoją przed Tobą.
Ten sam zawód
Rozważając co po macierzyńskim, pierwsze pytanie, jakie warto sobie zadać, czy chcesz dalej pracować w tym samym zawodzie, czy wykorzystasz ten moment, aby się przekwalifikować? Jeśli chcesz pracować w tym samym zawodzie, u tego samego pracodawcy, możesz zastanowić się nad skróceniem czasu pracy. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca musi być elastyczny, jeśli chodzi o wymiar czasu pracy. Dlatego to dobry moment, na decyzję, że chcesz pracować krócej. To da ci możliwość bycia z dzieckiem. Zawsze planując powrót z urlopu macierzyńskiego warto rozmawiać z pracodawcą. Wtedy najlepiej zadbasz o swoje interesy i ustalisz pasujące ci warunki pracy. Kolejną opcją pracy w dotychczasowej profesji jest poszukanie pracy u innego pracodawcy, w tym samym zawodzie. Zmiana środowiska pracy, może nieść ze sobą nowe szanse i możliwości. Również mniejszą ilość obowiązków, na tym samym stanowisku lub większą elastyczność działania (która jest, tak ważna przy maluchu). Nie jest to argument wyssany z palca, tylko autentyczne doświadczenia Mam zmieniających pracę. Efekt porównania zakresu obowiązków lub elastyczności działania na tym samym stanowisku w różnych firmach, na prawdę potrafi zaskoczyć pozytywnie. Dlatego popytaj, poczytaj na forach, co piszą o różnych firmach z twojej branży.
Oczywiście jest też opcja pozostania w starej pracy, w takim jej wymiarze, jak przed macierzyńskim. Podczas Twojej nieobecności, mogło się kilka osób i rzeczy pozmieniać w firmie, zwłaszcza w obecnych dynamicznych czasach. W związku z tym, dowiaduj się, co się tam dzieje i patrz czy to, co obecny pracodawca oferuje jest dla ciebie interesujące.
Ciekawą opcją jest również pozostanie przy znanym zawodzie, ale w formie samozatrudnienia. Rozpoczęcie pracy na własny rachunek, może również być początkiem nowej drogi zawodowej, która da ci poczucie spełnienia zawodowego. Czy to jest opcja dla Ciebie?
Całkiem nowy zawód
Drugim sposobem znalezienia swojej drogi jest zmiana zawodu. Tu pojawia się temat, ewentualnej dobudowy potrzebnych kompetencji. Jest to oczywiście możliwe, spokojnie pomyśl, jak to możesz zrobić. Nie zamykaj się na żadną możliwość. Mniej w sobie otwartość na ludzi, jakich spotykasz. Często kiedy chcesz iść w życiu własną ścieżką, po drodze spotykasz „nauczyciela”. Jest to ktoś, od kogo możesz się nauczyć potrzebnych umiejętności. Jest to ważna osoba, bo dzięki niej idziesz do przodu, również w chwilach zwątpienia.
Pytanie, czy ten nowy zawód chcesz wykonywać pracując u kogoś, czy chcesz się sama zatrudnić. Może marzenie o założeniu własnego biznesu, raczkuje ci w głowie? Dbaj by to marzenie „rosło” i nabierało realnych kształtów. W momencie, w którym się znajdujesz, masz dużą chęć zmiany życia na lepsze. Kuj żelazo póki gorące, bo kiedy entuzjazm opadnie, stracisz szansę na odnalezienie własnej drogi życiowej.
Jeśli myślisz o pracy u kogoś na nowym stanowisku, to warto w pierwszej kolejności ponownie zapukać do drzwi obecnego pracodawcy. To tu możesz znaleźć kolejną szansę na nową pracę, czyli praca w tej samej firmie, ale na innym stanowisku. Ta opcja też może adresować twoje potrzeby. Tak jak pisałam, obecny pracodawca również ze względu na obowiązki prawne, będzie bardziej elastyczny. Oczywiście również w przypadku nowego zawodu, możesz zastanowić się, w jakim wymiarze czasu chcesz być aktywna zawodowo.
Tyle w skrócie na temat możliwości, jakie masz po macierzyńskim, wychowawczym. Warianty tu zawarte, nie są wszystkimi możliwymi scenariuszami działania. Przed tobą cały wachlarz możliwości wyboru nowej drogi zawodowej. Najważniejsze, to wybrać najlepszą dla siebie, w danym momencie. Zacznij działać i sięgnij po życie, jakie chcesz wieść!
Jak zmienić pracę?
Skuteczną metodą zmiany pracy, jest budowanie swojej drogi zawodowej na naturalnym potencjale. Warto szukać pracy wykorzystującej twoje talenty i mocne strony. Uwzględniającej preferencje miejsca pracy. Dzięki temu, korzystasz z mocy osobistej, którą w sobie masz. Idziesz przez życie własną drogą. To daje ci spełnienie, poczucie sensu i szczęścia. Zapytasz, ale jak to zrobić? To proste. Takie poszukiwania pracy to, jest podróż w dwóch kierunkach. Do wewnątrz siebie, aby sprawdzić co jest dla Ciebie w życiu ważne, jakie są twoje talenty, mocne strony, predyspozycje zawodowe, oraz podróż ku światu zewnętrznemu, żeby sprawdzić możliwości w świecie dookoła. Poniżej przedstawiam opisywaną metodę zmiany pracy w 6 krokach.
Krok 1 – poznaj siebie
To pierwszy ważny krok. Jest kluczowy bo, żeby wiedzieć co chcesz robić, gdzie i jak, trzeba znać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Mianowicie:
- Jakie są moje wartości? Odpowiedź sobie na pytanie, co tak na prawdę jest dla ciebie ważne? Te odpowiedzi będą determinowały kilka czynników np. czas pracy. Jesteś młodą mamą, dla ciebie dużą wartością będzie rodzina. W związku, z tym będziesz chciała mieć czas dla najbliższych. Co za tym idzie, nie będziesz zainteresowana pracą od rana do wieczora lub zmianami nocnymi. Ponieważ chcesz mieć czas dla dziecka.
- Określ swoje mocne strony i talenty. Zastanów się, co lubisz robić? Co sprawia ci radość? Kiedy czujesz satysfakcję z wykonanej czynności? Popatrz szeroko, wszystko co przyjdzie ci do głowy jest ważne. Nie ma znaczenia czy czynność jest związana z pracą, czy z życiem codziennym. Czy chodzi o robienie na szydełku, prowadzenie auta czy negocjacje z trudnym klientem. Ważne, żebyś zwróciła uwagę, jak się wtedy czujesz. Czynności, które sprawiają ci radość i dodają energii, to twoje mocne strony.
Krok 2 – jak podejmujesz decyzje
W kroku drugim zastanów się, czym kierujesz się przy podejmowaniu decyzji. Czy płyną one z ciebie, z twoich przekonań o świecie i własnych potrzeb? Czy może wpływ na twoje decyzje mają podszepty członków rodziny, przyjaciół lub sąsiadki, czy styl życia lansowany w mediach społecznościowych. Sprawdź czy twoje decyzje są suwerenne. Określ, w jaki sposób działasz. W jakim stanie jesteś obecnie i jak on wpływa na twoje decyzje. Dlaczego warto to zrobić? Ponieważ będziesz wiedziała, czy w momencie dokonywania wyboru nie jesteś pod żadną presją, która mogłaby cię poprowadzić na manowce. Wiedza o tym, że dokonując zmian w życiu robisz to w zgodzie z własnymi potrzebami upewni cię, że zmierzasz we właściwym kierunku.
Krok 3 – co cię blokuje w działaniu
Zdarza się, że chcemy czegoś, lecz coś nas powstrzymuje i nie robimy tego. Bądź robimy to bez przekonania, powoli bez wiary w sukces. Ograniczenia, z jakimi się borykamy mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Zewnętrzne to zazwyczaj ktoś nam bliski, kto nie wierzy w nasz pomysł, tym samym podcinając nam skrzydła. Wewnętrzne to nasz własny brak wiary w powodzenie. Podszepty krytyka wewnętrznego mogą być destrukcyjne. Myśli typu “czy dam radę”, “czy się uda”, “czy się do tego nadaję”. Nie wnoszą nic dobrego, jak tylko spowolnienie działań. W kilku zdaniach ciężko opisać, co wtedy robić. Natomiast mogę zaproponować proste ćwiczenie, które może pomóc. W tym celu użyjemy wyobraźni. Wyobraź sobie, że budzisz się rano, otwierasz oczy i dostałaś dar. Daję ci pewność. Daję ci 100% pewność, że twój pomysł wypali. Wiesz, że to będzie sukces. Dzięki temu będziesz żyła, tak jak chcesz. Mając 100% pewność, jak się wtedy czujesz? Jak działasz? Czy dalej powoli? Czy szybko chciałabyś wdrożyć pomysł w życie i zarabiać pieniądze? Co robisz?
Krok 4 – wszystko co umiesz
Podczas naszego życia uczymy się wielu rzeczy. Większość z nas nigdy się nie zastanawiała, ile mamy umiejętności. Proponuję chwilę z kartką. Wypisz wszystkie rzeczy, których się nauczyłaś. Nie ma znaczenia w jakim stopniu. Zapisz na kartce wszystko co przyjdzie ci do głowy. Począwszy od szkoły a skończywszy na dniu obecnym. Teraz zastanów się, które z tych czynności sprawiają ci radość. Pomyśl czy można na nich budować pomysł na siebie.
Krok 5 – środowisko pracy
Mówiąc mniej tajemniczo, w jakich warunkach lubisz pracować. Nasza osobowość przejawia się również w otoczeniu zawodowym, które będzie dawało nam satysfakcję. Pod hasłem otoczenie zawodowe kryje się charakter pracy oraz ludzie tworzący to miejsce pracy. Twoja satysfakcja z pracy w dużej mierze zależy od stopnia dopasowania twojej osobowości do otoczenia zawodowego. Przykładowo będą osoby lubiące pracować w kontakcie z innymi, którym praca indywidualna w domu nie da satysfakcji.
Krok 6 – puzzle i strategia
Wszystkie powyższe kroki tworzą, jak puzzle obrazek. Złożenie wszystkich elementów w całość da efekt końcowy – pomysł na siebie zgodny z tobą i wykorzystujący naturalne predyspozycje. Oczywiście warto pamiętać również o zaplanowaniu wdrożenia w życie swojego pomysłu. Zmianę łatwiej zacząć, kiedy mamy wyznaczone kilka prostych kroków, od których zaczniemy.
Co po macierzyńskim?
Wracając do tytułowego pytania „co po macierzyńskim?”.
Powiem tak -> TO ZALEŻY OD CIEBIE.
Może, nie przez przypadek weszłaś właśnie na ten artykuł. Może, nie jesteś tu bez powodu :). Może to wszechświat daje ci kolejną wskazówkę, podczas Twojej podróży.
Szukaj swojego pomysłu. Masz wiele możliwości. Korzystaj z Mocy, którą masz :).
Aktywuj Moc!
Renata